Translate

Analitička psihologija i art terapija

U suradnji s analitičkim psihologom Dragutinom Vučkovićem (C. G. Jung Institut u Zurichu), održan je ciklus radionica iz analitičke psihologije i art terapije:

1. anima, animus
 


Kroz kraću prezentaciju, likovno izražavanje, imaginaciju i refleksiju, bavili smo se arhetipovima anime i animusa, odnosno ženskim i muškim principom u njihovim međusobnim polarnostima i susretanjima na kolektivnom i osobnom nivou.

2. Mandale

Mandala (na sanskritu „krug“) je izvorno pojam za kružne motive koji se crtaju u religiskim ritualima, a javljaju se kroz cijelu ljudsku povijest. U psihološkom smislu, mandala se javlja kao predosjećaj centra ličnosti različitog od svjesnog ega, te predstavlja težnju za razvojem osobe u skladu s izvornom prirodom. Spontano se motivi mandale javljaju u slikama i snovima u stanjima dezorijentiranosti i služe smanjenju zbunjenosti i nemira. Nacrtane ili sanjane, mandale djeluju na nesvjesnom nivou, a njihovo pozitivno djelovanje jača se razumijevanjem.
 
Radionica je obuhvaćala prezentaciju Jungovog tumačenja mandala, te vježbu likovnog izražavanja i refleksije na osobnom nivou.

3. Depresija i kreativnost
Procesu psihološkog razvoja i rasta, simbolično prikazanom u bajkama, mitologiji, religiji i alkemiji, često prethodi stanje zbunjenosti, izgubljenosti, tuge i depresije. Štoviše, do razvoja ne bi ni došlo da nije bilo tog stanja.
Koja je svrha takvih negativnih stanja i mogu li ona potaknuti pozitivne promjene u našim osobnim životima?
Kroz teoriju i primjere iz prakse, upoznali smo se s potencijalom negativnih emocionalnih stanja. U drugom dijelu radionice, kroz likovno izražavanje, imaginaciju i refleksiju, pokušali smo dobiti ideju o smislu i svrsi takvih stanja u osobnom životu.
4. Pravi self


„Najčešći oblik očaja je ne biti onaj koji jesi.“
„Ako trebam bilo što željeti, to nije bogatstvo i moć, već strastveni osjećaj potencijala –oko koje, zauvijek mlado i vatreno, vidi moguće.“ Kierkegaard
Prema Winnicottu, pravi self je baziran na spontanom, autentičnom iskustvu „potpune osobne životnosti“, a lažni self je obrana koja štiti i skriva pravi self. Što omogućuje izražavanje pravog selfa, te kada, kako i zašto se stvara lažni self? Kako se mogu mijenjati?
Nakon kraćeg teorijskog izlaganja i prezentacije primjera iz prakse, slijedila je vježba likovnog istraživanja i refleksije na osobnom nivou.

Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.